projekt nr 8

8. Pumptrack Opoczno - tor do jazdy na rowerze i nie tylko...


Lokalizacja

Opoczno ul. Westerplatte za garażami
obręb 10 nr działki 794/1

Skrócony opis

Pumptrack to innowacyjny, zdobywający niezwykłą popularność na świecie rowerowy plac zabaw przeznaczony do zbiorowej rekreacji.
Jazda po torze polega na wykonywaniu intuicyjnych i skoordynowanych ruchów ’góra–dół’, dzięki którym poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Jest to obiekt stanowiący idealne połączenie bezpiecznej zabawy, jazdy na rowerze, deskorolce, rolkach itp.

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie miejsca do ćwiczenia jazdy na rowerze - Pumptracku - toru o specjalnie ukształtowanej, falistej nawierzchni i wyprofilowanych zakrętach. Składa się on z serii muld i zakrętów i pętli. Jazda po torze polega na wykonywaniu intuicyjnych i skoordynowanych ruchów ’góra–dół’. Dzięki nim może się ona odbywać bez pedałowania z wykorzystaniem siły ciężkości i siły odśrodkowej. Jest to obiekt stanowiący idealne połączenie bezpiecznej zabawy i przebywania na świeżym powietrzu. Służyć może do rekreacyjnej jazdy dla najmłodszych, jak również do treningów dla bardziej zaawansowanych. Mogą również korzystać z niego osoby jeżdżące na hulajnogach, deskorolkach lub rolkach.

PUMPTRACK jest uniwersalny, dostępny dla każdego i nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności. Jest to miejsce spotkań dla lokalnej społeczności, które sprzyja budowaniu dobrych relacji, przy jednocześnie prostej konstrukcji, która nie wymaga częstej konserwacji.
Przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów, pasjonatów jak i całych rodzin. Pomaga także w zacieraniu różnic pokoleniowych oraz budowaniu dobrych relacji. Sport ten wyrabia refleks, zmysł równowagi, pewność siebie, obycie ze sprzętem rowerowym oraz kondycję fizyczną.

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę
Lp.Część składowaŁączny koszt
1Tor rowerowy typu "Pumptrack"330 000 zł
2podsypka "zagęszczenie gruntu" pod tor50 000 zł
3koordynacja nad realizacją20 000 zł
4ławki, kosze na śmieci, alejki, drzewka ozdobne, stojak na rowery20 000 zł
5inne15 000 zł
Łącznie: 435 000 zł